[rank_math_breadcrumb]

تفاوت چرخ سردوز و میان دوز

تفاوت چرخ سردوز و میان دوز

بسیاری از خریداران نه نتها تفاوت بین چرخ سردوز و میان‌دوز را نمی‌دانند بلکه در انتخاب بین چرخ‌های سه نخ؛ چهارنخ یا پنج نخ نیز سردرگم می‌شوند.

چرخ خیاطی  سردوز همانطور که از نامش پیداست، چرخ خیاطی‌ست که بخشی  از دوخت یا پارچه را نهان می‌کند.
دستگاه سردوز ممکن است به نام‌های مختلفی از جمله چرخ خیاطی لاکراند؛ دستگاه لبه؛ دستگاه سرجر و یا دستگاه اوورلاک نامیده‌شود که عمدتا برای مقابله با لبه‌های ناهموار پارچه استفاده می‌شود.
چرخ خیاطی میان‌دوز برای پارچه‌های بافتنی انعطاف‌پذیر مانند سرآستین و پایین لباس و همچنین به جهت صاف کردن لبه‌های پارچه مورد استفاده قرار می گیرد.
چرخ خیاطی سردوز به 3 نخ، 4 نخ و 5 نخ تقسیم می شود، یعنی زمانی که با استفاده ازپوشش دهی چند نخ دوخت انجام می‌شود که به شرح زیر است:

سه نخ: بطور عمومی برای پارچه‌های معمولی بصورت دوخت زیر و رو انجام می‌شود.

 چهار نخ: بطور کلی برای پارچه‌های بافته شده انجام می‌شود که دوخت و سردوزی همزمان انجام می‌شوند. مثلا دوخت تی‌شرت

پنج نخ: کارخانجات تولیدی برای راندمان بهتر در تولید ازین مدل استفاده می‌کنند چرا که در این مدل بخیه و روکش در یک زمان کامل می‌شوند اما می‌شود بدون از بین رفتن روکش بخیه‌ها را جدا کرد؛ به این ترتیب که از روی کار دوخت که به شکل یک خط مستقیم دیده می‌شود و از زیر کار بصورت زنجیری امکان جدا شدن از یکدیگر بدون اسیب به بخیه را دارند این در صورتی‌ست که بطور تصادفی نخ یا پارچه در زمان دوخت کشیده شوند؛ می توانید پارچه را در امتداد نخ بکشید و بخیه را آزاد کنید.

 

بطور خلاصه چرخ خیاطی سردوز و میان‌دوز باهم متفاوت هستند و نمی‌توانند جایگزین یکدیگر شوند. در خیاطی بطور عمومی چرخ خیاطی سردوز نیاز است  اما برای دوخت بر روی پارچه‌های بافته شده مثل تی‌شرت یا سوییشرت بهتر است از چرخ میان‌دوز استفاده شود.

ممنون که همراه ما بودید…

تگ ها:

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه